“Не могла розповідати правду, але завжди вчила дітей добру”

“Не могла розповідати правду, але завжди вчила дітей добру”.

📌Двох репресованих вчителів, які мешкають у Садгорі, відвідали чернівецькі освітяни.

🟢Управління освіти Чернівецької міської ради та ГО “Чернівецьке обласне товариство політв’язнів та репресованих” разом вшановують педагогів, які були репресовані радянською тоталітарною системою.

🟢Вчителі математики Аделія Слепенюк та Галина Радченко були репресовані маленькими разом зі своїми батьками.

Сьогодні цих заслужених педагогів відвідали вчителі ЗОШ №38. Принесли подарунки, продукти, а найголовніше для таких людей – спілкування.

🟢“Такі візити – це підтримка для душі”,- сказала розчулена пані Аделія. Адже і пані Галина, і пані Аделія зараз хворіють, мають серйозні проблеми із зором, і вже не виходять з дому.

🟢Аделія Слепенюк прийшла працювати вчителькою математики у ЗОШ №38 у 1972 році. Через 7 років перейшла працювати у ЗОШ №39 і вийшла на пенсію у 1994 році.

🟢Галина Радченко у ЗОШ № 38 працювала все життя – з 1969 року по 1996-й. Була також заступником директора.

– Мені було 2 рочки, коли мене, сестричку і батьків вивезли у 1949 році з рідних Богородчан, що на Івано-Франківщині, – розповідає Галина Радченко – Тато був в УПА, тому нам була дорога лише на Сибір. Тато їхав з пораненням, яке він отримав в одному з боїв. Сестричка мала півроку, по дорозі померла, і її наглядачі просто викинули з товарного потяга у сніг… Там ми жили на Уралі. Батьки важко працювали у лісі . А повернулися в Україну у 1962 році, додому на можна було, то ми приїхали у Вижницю, до татового товариша. Я вже тут школу закінчувала. А всі класи вчилася на Уралі, російською мовою. Але дома ми ніколи не вимовили російською жодного слова. Потім я поступила в наш університет на математичний факультет. Звичайно, мою біографію добре вивчили, тата навіть викликали в університет, попереджали, аби менше розповідав про своє життя… За часів Союзу нікому не говорила про своє життя. Але коли, бувало, у школу проходили якісь партійні функціонери, і у своїх виступах казали, що бандерівці – це вороги народу, я інколи дітям десь в куточку могла тихенько сказати: “Вони боролися за Україну”.

🟢У пані Аделії Слепенюк – інша історія, схожа, але вона про те, як радянська влада знищувала людей, які чесно працювали.

– Ми жили у селі Станівці, що неподалік Кіцманя, і нашу родину репресували у 1950 році, – розповідає Аделія Анисімівна. – Тато був 10 років у Канаді, заробив грошей, і мав можливість організувати велике господарство. А Союз сказав: було ваше – стало наше. І колгосп відібрав у нас хату і все, що тато нажив… За кілька днів на нашому подвір’ї вже господарював колгосп. Мені було 8 років, коли нас у товарняках везли з України. Багато людей по дорозі помирали, просто від того, що у вагоні не було чим дихати. У поселенні у Томській області я пішла в школу. А братові було 15 років, то він з батьками працював у лісі. У Томську я поступила у педагогічний інститут, а завершувала навчання вже в Івано-Франківському педінституті. Ми повернулися на Буковину у 1960 році. В нашому домі діяв дитячий садок. Тато довго ходив по судах, аби повернути рідну хату. А йому казали: “Вас вивезли помилково, і ми нічого на можемо зробити”… Батько все життя комунізм ненавидів, він завжди казав, що з Росії йдуть всі біди. І коли я йшла працювати вчителем, брат мені казав:” Як ти будеш працювати у радянській школі, якщо ти тих совітів ненавидиш”. А я відповідала, що буду вчити дітей добру і людяності. На роботі ніколи на розповідала, що була репресованою, аби через мене не постраждали інші люди.

🟢І до пані Галини, і до пані Аделії часто приходять з товариства репресованих. Також завжди телефонують і приходять їхні колишні учні. Адже за роки роботи виховали на одне покоління. А самі дві вчительки підтримують гарні стосунки і часто спілкуються по телефону.